logo

Pirmi “tikri” pietūs

Tai tikras įvykis mažylio ir šeimos gyvenime, tad šiems „šventiniams pietums“ geriausiai tiks viena iš savaitgalio dienų. Galbūt visi kartu susėskite prie stalo su savais šaukštais – tegu ir mažylis pajaučia bendrų pietų džiaugsmą. Pasiruoškite video kamerą, fotoaparatą ar telefoną – greičiausiai norėsite šį įvykį įamžinti. Žinoma, ar pietūs įvyks, priklausys ir nuo mažylio nuotaikos: jis turi būti gerai nusiteikęs ir šiek tiek (bet ne per daug!) išalkęs: jei jis bus labai išalkęs, jis tiesiog norės greičiau pasisotinti, tad bandymai eksperimentuoti gali baigtis ašaromis.

O čia žingsnis po žingsnio instrukcija kaip pavalgyti pirmą kartą:

  • Pažindyk kūdikį arba pamaitink pieno mišiniu (pusę to kiekio, kiek jis suvalgo įprastai).
  • Duok pasirinktos daržovių ar grūdų košės. Pirmą kartą kūdikis suvalgys 1-2 arbatinius šaukštelius (jei pasiseks sumaitinti).

Daržovių tyrės receptas: šviežią morką supjaustyk centimetro storio gabalėliais ir virk nedideliame kiekyje vandens iki suminkštės (apie 5-8 minutes). Pervirtos morkos praranda daug vertingų medžiagų ir jų skonis yra prastesnis. Į vandenį, kuriame verdi morkas, gali įpilti kelis lašus geros kokybės saulėgrąžų ar alyvuogių aliejaus. Išvirusias morkas sutrink (patogiausia nedideliu maišytuvu ar smulkintuvu) iki vientisos tyrelės. Jei košelė per tiršta, įpilk vandens, mamos pieno.

Košelės receptas: naudok specialiai kūdikiams skirtą ryžių košelę. Pradžiai užmaišyk jos (kaip nurodyta ant pakuotės), o tada praskiesk ją mamos pienu. Vienam košės šaukšteliui reikės keturių šaukštelių pieno – pirmą kartą košė turi būti skysta!

  • Maitink šaukšteliu – vaikas turi mokytis valgyti šaukštu. Geriausiai tiks mažas šaukštelis guminiu galu – taip mažesnė tikimybė pažeisti nepatyrusio valgytojo dantenas. Pradžiai pasemk nedaug, vos ant šaukšto galiuko ir pridėk šaukštą prie mažiuko lūpų.
  • Maitinimą baik žindymu.

Nenusimink, jei „šventiniai pietūs“ nenusiseks. Vaikutis gali užsičiaupti ir neimti šaukšto. Gali taip ir nenuryti pirmojo „kąsnio“: šis tiesiog iškrenta iš mažiuko burnytės ant seilinuko. Taip pat būk nusiteikusi šiokiai tokiai netvarkai: juk ir suaugę apsidrabsto, tad ko gali tikėtis iš pradedančiojo valgytojo? Kita vertus, net ir toks patyrimas gali būti smagus – viskas priklauso nuo tavo požiūrio į situaciją.

Maitink kūdikį saugiai

Svarbu (ir smagu) pratinti ūgtelėjusį mažylį prie naujų maisto produktų ir skatinti jį mokytis valgyti savarankiškai. Tačiau tai daryti reikia nepamirštant saugumo.

Neskubėk duoti maisto produktų, kurie gali sukelti alergiją. Tokie produktai yra citrusiniai vaisiai ir jų sultys, kiaušinio baltymas, žemės riešutai ir žemės riešutų sviestas, kviečiai ir jų gaminiai, jūros gėrybės, karvės pienas, riešutai (pavyzdžiui graikiniai ir anakardžio). Dauguma gydytojų rekomenduoja vengti šių produktų iki pirmojo gimtadienio, o kartais ir ilgiau – pavyzdžiui, jeigu tavo mažyliui anksčiau kam nors jau buvo kilusi alerginė reakcija. Medaus taip pat reikia vengti iki pirmojo gimtadienio ar net ilgiau, nes kūdikiams jis gali sukelti botulizmą. Nereikėtų duoti mažyliui ir tokių produktų, kuriems esate alergiški tu ar tavo vyras. O jeigu maitini krūtimi, kad išvengtum problemų, bus geriau jei riešutų, kiaušinių ir pieno atsisakysi ir tu pati.

Naujų maisto produktų duok palaipsniui. Iš karto duok mažyliui tik vieno naujo produkto ir palauk mažiausiai tris dienas prieš duodama kito, kad galėtum nustatyti neigiamos reakcijos, jei tokia kiltų, priežastį. Neigiama reakcija gali būti bėrimas, užgulusi nosytė, paraudusios akys ar oda, pilvuko pūtimas ar kitos virškinimo problemos.

Sumažink riziką užspringti. Vaisius, daržoves ir mėsą reikia susmulkinti į vienalytę košę Neduok mažyliui smulkių kietų produktų arba tokių, kurie galėtų įstrigti jam gerklėje.

Pasirink saugią aplinką ir neskubėk. Pasirink maitinimui tokį laiką ir vietą, kad galėtum rūpestingai prižiūrėti mažylį. Neskubėk maitindama, neduok jam valgyti pačiam automobilyje, kai tu vairuoji. Mažylis turi sėdėti tiesiai ir saugiai, kad galėtų maistą gerai sukramtyti ir nuryti.

Kodėl kūdikiai atpila?

Kūdikiai atpila, nes dar nėra išmokę tinkamai valgyti. Pirma, jų skrandžio viršuje esantis raumuo, kuris nukreipia maistą iš stemplės į skrandį, dar nevisiškai išsivystęs. Dėl to skrandžio turinys kartais pakyla atgal ir išsilieja. Antra, kartu su pienu kūdikiai prisiryja daug oro, kuris, besiverždamas lauk, iškelia ir maisto. Galiausiai, kūdikiai auga labai sparčiai, todėl valgo jie noriai ir daug, ir kartais tas „daug“ virsta „per daug“. Kai jų skrandukas būna perpildytas, dalis maisto atsipila. Dauguma kūdikių atpila retkarčiais, tačiau kai kuriems tai, galima sakyti,– gyvenimo būdas. Nuo šešių mėnesių atpylimai tampa vis retesni, maždaug devintą mėnesį, kai kūdikiai tampa judresni, atpylimų gali vėl laikinai pagausėti, tačiau iki pirmojo gimtadienio jie paprastai baigiasi.

Primaitinimas kietu maistu

Kieto maisto jaunesniam nei 4 mėnesių kūdikiui duoti negalima, nes jo virškinimo sistema dar nėra tam pasirengusi, kietame maiste nėra kūdikiui būtinų maistinių medžiagų, o esamos įsisavinamos sunkiai. Be to, per ankstyvas primaitinimas kietu maistu siejamas su alerginėmis reakcijomis maistui. Įprastas laikas, kada kūdikiui reikėtų pradėti duoti ir kieto maisto, yra šeši mėnesiai, tačiau vaikutis yra unikalus, ir šis laikas gali ateiti šiek tiek anksčiau ar šiek tiek vėliau. Tikslių rekomendacijų klausk savo gydytojo.

Pagrindiniai ženklai, kad vaikas pasirengęs „rimtam“ maistui yra tokie:

  • Kūdikio svoris nuo gimimo padvigubėjo, arba jis pasiekė 7 kg atžymą.
  • Augantis apetitas (netgi maitinamas nuo aštuonių iki dešimties kartų per dieną yra alkanas).
  • Domisi maistu, kurį valgo suaugę, ir siekia jo paragauti.
  • Šiek tiek paramstytas, sėdi tiesiai ir tvirtai laiko galvą.
  • Gali maistą nukreipti į burnos gilumą (kad galėtų nuryti).

Pagrindiniai maitinimo kietu maistu principai

Nežiūrint į tai, kad vaikas jau pradėjo valgyti kietą maistą, iki vienerių metų kūdikį ir toliau reikės žindyti ar maitinti pieno mišinukais. Tiesiog pieno ar pieno mišinių kiekis kaskart turi mažėti. Pirmą kartą mažylis suvalgys vos 1-2 arbatinius šaukštelius „kieto“ maisto. Taip pat nenustebk, jei pirmi pietūs tebus pusė šaukštelio. Gali būti ir taip, kad pajutęs burnoje jam neįprastą skonį, kūdikis viską išstums lauk. Jei mažasis valgytojas atsisako ragauti, vadinasi šiam kartui pietūs baigti. Kad ir kaip norėtųsi, kad pietūs pavyktų, jokiu būdu negrūsk per prievartą.

Kiekvieną naują maisto produktą įveskite ne anksčiau kaip kas tris dienas – taip galėsite sekti, ar produktas nesukelia alerginės reakcijos. Pačius pirmuosius produktus valgydinkite apie savaitę – taip vaikui bus lengviau apsiprasti su naujais skoniais ir nauju valgymo būdu, o jo virškinimo sistema prisitaikys prie naujo maisto.

Kas kartą mažyliui košelės duok vis daugiau ir daugiau. Kai vienu kartu jis suvalgys apie 100 ml košelės, kieto maisto duok jau nebe vieną, o du kartus per dieną (vienas iš jų turėtų būti prieš nakties miegą).

Kietą maistą mažylis turi valgyti šaukštu. Košelių ir tyrelių iš buteliukų maitinti negalima ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, yra didesnė tikimybė, kad kūdikis pasprings ar persivalgys.

Kiti patarimai

Iki 10 mėn. kūdikiui nepatariama duoti kiaušinio ir varškės. Prie kiaušinio reikėtų pratinti duodant virto trynio. Nuo 10 mėn. galima duoti paragauti truputį varškės.

Maisto kūdikiams šildyti nebūtina, tačiau jei nusprendei tai daryti, jis turėtų būti drungnas, ne daugiau. Mikrobangų krosnele naudokis atsargiai ne tik dėl to, kad joje šildomas maistas gali sušilti netolygiai ir vietomis perkaisti, bet ir todėl, kad ja naudotis nepataria mitybos specialistai. Geriausia, jei pripratinsi kūdikį prie kambario temperatūros maisto – taip ir pati išvengsi papildomo darbo. Nepamiršk, kad karvės pieno ir medaus iki vienerių metų duoti negalima. Taip pat nesaldink ir nesūdyk kūdikio maisto: cukrus gali paskatinti dygstančių dantukų ėduonies vystymąsi, o inkstai dar negali susitvarkyti su druskos pertekliumi.

www.straipsniai.lt

Dalintis